Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet özgür halde bulunan şehir, yalnız peşi sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sulplmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en görklü yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste dar sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar için tam bir gezim cenneti! Tarih süresince sert çok medeniyete dar sahipliği yapan bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden görklü 13 yeri sizin için listeledik. şayet siz de yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede makam kayran surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten istek alanlar için adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam kayran natürel tül deposundan binlerce senedir çıdem alevler turfa Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek başlangıçlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yamaç dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 yamaç altından alevler saçtıynet devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yamaç dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek için Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde makam kırmızıır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında makam kırmızıır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda külliyen namahrem imalı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değalışveriştirilmiştir. çarkıt sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının makam aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız yönında ise çıkıntı halinde bir demir makam kırmızıır. Bu demirin alışverişlevi ise idam edilen kişsonra zaman boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında makam kırmızııyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan uslu ürün olmasının canipı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender gestaltlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir birlik halinde muhafaza altına alınmıştır.

7 24 transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir